DS1315-33
- Mfr.Part #
- DS1315-33
- Datasheet
DS1315-33
- Description
- IC RTC PHANTOM PAR 16-DIP
- Stock
- 719
- Product Category :
- Real Time Clocks
- Current - Timekeeping (Max) :
- 1.1mA @ 3.3V
- Date Format :
- YY-MM-DD-dd
- Features :
- Leap Year
- Interface :
- Parallel
- Memory Size :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C
- Supplier Device Package :
- 16-PDIP
- Time Format :
- HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
- Type :
- Phantom Time Chip
- Voltage - Supply :
- 3V ~ 3.6V
- Voltage - Supply, Battery :
- 2.5V ~ 3.7V